2020

Ilustracja w kolorach czarnym, żółtym i białym. Centralnie czarna kulka z oczami, skrzydełkami i koroną a pod nią napis: lipiec- październik 2020 PAJDOKRACJA. Po bokach ilustracje przypominające rośliny, owady, rowery i żółte plamy.

Festiwal PAJDOKRACJA to dziecięce święto zmysłów, którego główną ideą jest powrót do DOŚWIADCZANIA. Studium poszczególnych ZMYSŁÓW staje się kluczem doboru kuratorskiego przy dbałości o dostosowanie treści do wieku i zagwarantowanie podstawowego narzędzia dziecka, jakim jest ZABAWA.
Zabawa poprzez sztukę i sztuka poprzez zabawę zapewnia dzieciom współudział i stwarza pole do kreatywności.


W tym roku Festiwal został zaprojektowany tak, by w bezpieczny sposób dać dzieciom wrażenia artystyczne na najwyższym poziomie, by pozbawić rodziców dylematu związanego z niepokojem wynikającym z doświadczeń pandemicznych. Rozciągnięcie festiwalu w czasie na 5 miesięcy i przewaga form instalacji artystycznych zapewni swobodny i bezpieczny udział małych, wielkich odbiorców.

*******

Ilustracja przedstawia cztery prostokątne okna ustawione pionowo jedno obok drugiego: w pierwszym jest koparka, lisi ogon i chmura, z drugiego wylatują okrągłe ciemne owady ze skrzydłami, w trzecim jest cień liścia przypominającego paproć, w ostatnim rozwarta paszcza jakiegoś gada. Nad oknami napis TEART, pod oknami napis WITRYNOWY (z lustrzanie odwrócona literą N)

Z koparką wśród zwierząt

12 września/ sobota/ g.15:00/’30/3-5 lat/Rezerwat Dzikich Dzieci/PREMIERA!

15, 16 września/wtorek, środa/g.9:00/Rezerwat Dzikich Dzieci

Spektakl opowiada o losach koparki. Głównym tematem przedstawienia jest konflikt wewnętrzny bohatera, który brzmi: Kopać czy nie kopać? Autorki: Magdalena Kwaśna, Paula Krać

 Smocza Wieża

13 września 2020/ niedziela/ g.15:00/’20/5-9 lat/Rezerwat Dzikich Dzieci/PREMIERA!

14 września 2020/poniedziałek/g.9:00/Rezerwat Dzikich Dzieci

11 października 2020/ niedziela/ g.15:30/’20/5-9 lat/Plac przed Centrum Kultury w Lublinie

Historia trudnej i nietypowej przyjaźni księżniczki i smoka, w którą wkrada się bohaterski rycerz. Typowe postaci bajkowe zyskują nietypowe rysy charakteru, by oswoić z tematyka odmienności. 

Występują: Kinga Matusiak- Lasecka,  Daniel Lasecki, Łukasz Staniewski

Przerobimy świat…  – Plac przed Centrum Kultury w Lublinie/ PREMIERA!

16, 17, 18 października 2020/ piątek, sobota, niedziela/4+/ g. 12:00/’30/wstęp wolny

O tym jak trudna sytuacja może być szansą, czyli jak pandemia pomogła pewnej rodzinie.           Stworzyli i występują: Wioletta Stafińska, Łukasz Stafiński

*******

Kontrastowa ilustracja żółto- czarno- biała przedstawia rozrzucone wzorzyste skarpetki ‘nie do pary’ nad nimi napis ‘niesamowite przygody skarpetek’

spektakl dla dzieci 6+/ Sala Widowiskowa CK

30 października/piątek/ g. 13:00/’50/darmowe wejściówki do odbioru w kasie CK

31 października/sobota/ g. 16:00/’50/darmowe wejściówki do odbioru w kasie CK

Adaptacja książki Justyny Bednarek o skarpetkach, które uciekły z kosza na brudną bieliznę i przez dziurę w pralce wydobyły się z mieszkania. scenariusz i reżyseria: Małgorzata Neczyperowicz i Ismena Maślankiewicz  

*******

GALERIA SZTUCZKI

Ilustracja przedstawia po prawej stronie twarz dziecka w kolorze ciepłym, jaskrawym, żółtym. W twarz wrysowany jest rower , którego koła są na wysokości oczu. Po lewej stronie napis: CZARNO NA BIAŁYM- wystawa dla najmłodszych.

5 lipca- 31 października/codziennie/g. 10:00-18:00/

Wystawa Czarno na białym została opracowana tak, by doświadczane ilustracje czy ciągi deseni miały walor poznawczy zarówno dla dziecka jak i rodzica. Zapraszamy do wielokrotnego odwiedzania i obserwowania jak najnaje ‘czytają’ ten świat, jak coraz dłużej koncentrują wzrok, jak coraz sprawniej wodzą nim za obiektami. ilustracje: Katarzyna Barej, koncepcja: Liza Szczęśliwa

Ilustracja w trzech kolorach: czarny, żółty i biały. Centralnie okrągła ciepło- żółta plama a na niej czarny napis ‘UWOLNIJ SMOCZKA’. Po lewej i po prawej stronie rozrzucone smoczki.

SMOCZE DRZEWO – instalacja dla dzieci 

19 lipca- 31 października/codziennie/g. 10:00-18:00/

Instalacja terapeutyczno- rytualna dla dzieci od 2 do 4 lat jak i dla wszystkich, którzy z łezką w oku wspominają swoje rozstanie ze smoczkiem. Opowieść o smoczej krainie to znakomita propozycja szczególnie dla tych, którzy chcą uratować swoje smoczki przed straszliwym losem wyginięcia. koncepcja i tekst: Liza Szczęśliwa, czyta: Dominika Krzyżanowska, udźwiękowienie: Tomasz Kraśkiewicz, instalacja drzewna: Jacek Fijałkowski 

ZIARENKO – wystawa ilustracji dla dzieci

26 września- 31 października/codziennie/g. 10:00-18:00/

Kamishibai to  tradycyjna japońska sztuka o wielowiekowej tradycji. Z japońskiego ‘kami’ to papier, ‘shibai’ to sztuka. Kolorowe ilustracje ułożone w fabularnym ciągu stanowią spójną opowieść. Ilustracje: Agnieszka Rzążewska, Tekst: Liza Szczęśliwa

Wielokolorowy napis ‘MIKROMUZEUM dzieciństwa’ z pieczątką- logotypem ‘SZTUCZKA’ – niektóre litery w napisach są lustrzanie odwrócone. Tłem napisów są pociągnięte grubym pędzlem barwne plamy.

zapisy pod adresem: sztuczka.ck@gmail.com

otwarte od 3 października 2020/ sobota, niedziela/g. 12:00 i 14:00/‘45

Inicjujemy w Lublinie powstanie muzeum dzieciństwa, czyli przestrzeni, która ma rejestrować historię zabawki i zabawy jak również pobudzać do kreatywności w tym obszarze. Przedstawiamy zabawki w różnych konfiguracjach i z różnych lat, znalezione, otrzymane a przede wszystkim bezdzietne tj. takie, którymi nikt się już nie bawi. 

*******

Kontrastowa ilustracja w barwach czarna, biała i żółta. Po lewej stronie znajduje się aparat fotograficzny z którego obiektywu wylatują różnych rozmiarów owady w kształtach ciemnych włochatych kulek ze skrzydełkami; po lewej napis ‘owad pod budkę’

OWAD POD BUDKĘ – warsztaty kostiumowe/‘owadzenie’: ElBruzda

1, 15, 29 października 2020/kolejne odcinki wychodzą w czwartki o 10:00/

Zapraszamy do świata wyobraźni i rzemiosła, w którym starajmy się wspierać nasze dzieci tak, by jak najwięcej robiły samodzielnie. W całym cyklu warsztatów poznamy różne techniki i tajniki tworzenia kostiumów a 31 października zaprosimy wszystkich online’ owych uczestników do atelier fotograficznego, by tam uwiecznić dzieci a nawet całe rodziny w pamiątkowych portretach. Zachęcamy również do zakupu ‘paczek teatralnych’ zawierających komplety materiałów do poszczególnych kostiumów. Paczki dostępne są w kasie CK na tydzień przed każdym warsztatem. 

*******

Ilustracja wykonana czarną kreską przedstawiająca zanurzonego w wodzie człowieka i pływające wokół niego plastikowe butelki. Spojrzenie człowieka jest skierowane na butelki. Nos i usta są pod wodą. W lewym górnym rogu napis PLASTIC STORY.

24, 25 października/g. 12:00 i 15:00/’30/

Zasilana siłą ludzkich mięśni, w całości z recyklingu i w dużej części z konieczności stworzona z bezsensu ludzkich działań pomnożonych przez ich irracjonalność, siląca się na mądrość i ocierająca się o głupotę, nie powie Ci nic, czego nie przeczuwasz ale nie weźmie też za to ani grosza…

Współtworzą: Liza Szczęśliwa, Dominika Krzyżanowska, Łukasz Gładysz

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

*******

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

NUCIMISIE- próby online przed koncertem z dziećmi

6, 13 października/wtorki/10:00/’30

Sylwia Lasok powraca po wakacyjnej przerwie ze swoimi przebojowymi zajęciami dla dzieci. Tym razem przygotowujemy dzieci do prawdziwego koncertu i mamy nadzieję, że dołączą 18 października do Zespołu Deficytu Natury. Zgłoszenia dzieci do koncertu prosimy kierować na adres: sztuczka.ck@gmail.com. Dotychczasowe materiały są nadal dostępne na profilu: https://www.facebook.com/PracowniaSztuczka

ZESPÓŁ DEFICYTU NATURY – koncert familijny z udziałem dzieci 

18 października 2020/niedziela/g. 13:00/’60/Rezerwat Dzikich Dzieci

Nietypowa lekcja przyrody: żywe instrumenty, tuzin osobników rodzaju ludzkiego w różnym wieku. Wszyscy zjednoczeni w walce z plagą naszych czasów, brakiem kontaktu z przyrodą. Wyposażeni w puzon, ukulele, perkusję, kontrabas, gitarę, flet poprzeczny i z szeroko rozdartymi gardłami przenoszą publiczność wprost na polanę, na drzewo albo na grzyby… jak kto woli. Wszystko zgodnie z rytmem natury, cyklem pór roku i z widokiem na las.

  • zgłoszenia dzieci do koncertu prosimy kierować na adres sztuczka.ck@gmail.com

REZERWAT DZIKICH DZIECI 

15 lipca- 31 sierpnia/godziny otwarcia: 10:00-17:00/ul. Dolna Panny Marii 8

wrzesień i październik/wszystkie niedziele/godziny otwarcia: 10:00-17:00/

Rezerwat Dzikich Dzieci to wydzielony obszar ochrony środowiska zabawy dziecięcej. Aktywność dzieci polega na kreowaniu tej przestrzeni od podstaw z dostarczonych materiałów, budowaniu obiektów, “baz”, stawianiu konstrukcji. Warto mieć własne zabawki do kuchni błotnej. W tym roku ze względu na pandemie ograniczamy wspólne naczynia. W punkcie info wszystkiego się dowiecie.
Warto przyjść na tyle wcześniej, by wypełnić kartę rejestracyjną dla dzieci, przeczytać regulaminy i poznać zasady związane z bezpieczeństwem sanitarnym w RDD. Pamiętajcie o butach z zakrytymi palcami dla dzieci, o czapkach, o własnej wodzie, jedzeniu i uśmiechu. Wstęp do RDD jest bezpłatny.

Białe tło. Po lewej stronie narysowana czarnym piórkiem uśmiechnięta ważka a po prawej logotyp Budżetu Obywatelskiego: niebieska lupa wpisana w prostokąt, w którego rogu jest napis Lublin- miasto inspiracji. W lupie napis: zrealizowano dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego.

Zadanie realizowane w ramach środków z Budżetu Obywatelskiego VI Miasta Lublin.